Клуб «VITA»

Мы отдыхаем

The more we are together, the happier we are
We are the students of school number 30. We like studying and spend our spare time together. We are sociable, curious, friendly and sporting. Last week boys and girls from 5, 6, 7 forms had a tour to a small town of « Sibirski». It is situated not far from the town of Novoaltaisk. We went there by bus. Children watched beautiful country-side from the windows of the bus. It was interesting, because we could see many things in a short time. We visited a swimming-pool in «Sibirski». We were happy. Our girls and boys swam and jumped into the water. The trainer watched the children. We enjoyed our time. We want to be healthy and happy. All the children thank our teachers; they are our teachers in English, Balueva T.I. and Dronina I.V. for such a trip.

We like swimming, we like sport,
We like run and jump a lot.
Sport helps us to become strong,
Be healthy and live long.

The students of school №30.

.

Это интересно…

Один из французских королей очень любил блюда из яиц и питался преимущественно ими. Однако это привело к тому, что король к 30 годам тяжело заболел и вскоре умер.
Русские цари всегда славились размахом пиршеств. Так, в царствование Екатерины II ежедневный обед состоял из 80 блюд. Не отставали от них и подданные. Так, два брата-дворянина Бобова прославились своим обжорством. На обед братьям жарили три гуся, два поросенка, подавали десять тарелок борща, гречневую кашу. После такого обеда один брат начинал тяжело вздыхать, а другой утешать его- «Не вздыхай, мы еще ужинать будем».
Многие люди страдают избыточным весом из-за того, что ежедневно переедают. Ученые доказали, что одной из причин переедания является наследственная предрасположенность.

Информацию подготовила Гаць Ирина,
член кружка «Вита»